سبک و سلیقه دو جنبه مهم صنعت ساعت سازی هستند و این صنعت با توجه به سلیقه و شخصیت خریداران، باید همیشه خلاق و نوآور باشد. زیرا ساعت‌ ها ، دیگر فقط نشان دهنده زمان نیستند، بلکه نشان دهنده هویت، وضعیت و ارزش‌های فرد هستند. 


 روند های مهم در صنعت ساعت‌سازی :


پایداری : خریداران به تاثیرات خرید خود بر محیط زیست و جامعه، به خصوص در ساعت‌ های لوکس، حساس شده‌اند. برخی از برند های ساعت از مواد دوستدار محیط زیست مثل فلزات بازیافت شده، چرم گیاهی یا لاستیک طبیعی استفاده می‌کنند. 
دیجیتالی شدن : بحران همه گیری باعث شد که برند های ساعت و خریداران بیشتر از راه‌ های آنلاین استفاده کنند. برای جذب مشتریان، برند های ساعت روی فروشگاه‌ های اینترنتی، بازاریابی دیجیتال و تجربه‌ های مجازی تمرکز می‌کنند. علاوه بر این، خریداران هم علاقه مند به ساعت‌ های هوشمند و ترکيبی هستند که هم زمان را نشان می‌دهند و هم قابلیت‌ های دیجیتال مثل ردیابی ، تناسب اندام، اطلاع رسانی یا پرداخت را دارند.تنوع : صنعت ساعت‌ سازی در حال گسترش و تنوع است ، زیرا به نظرات و نیاز های گروه‌ های مختلف خریداران پاسخ می‌دهد. برخلاف گذشته که ساعت‌ های چشمگیر و گران قابل توجه بودند، اکنون خریداران به دنبال ساعت‌ های مناسب با ابعاد، رنگ، سبک و قیمت مناسب خود هستند. بعضی از برند های ساعت نیز با افراد مشهور، اینفلوئنسر ها یا هنرمندان با فرهنگ های مختلف همکاری می‌ کنند تا طرح‌ های جدید و متفاوت بسازند.


شخصی سازی : مشتریان دوست دارند ساعت‌هایشان را به سلیقه خود تغییر دهند و سفارشی کنند. زیرا می‌خواهند خود را متمایز کنند. برای این منظور، برندهای ساعت امکانات شخصی سازی مثل حکاکی دلخواه، بند ها یا قاب ، شیشه و صفحه نمایش قابل تعویض را ارائه می‌دهند. میراث :  خریداران همچنین به تاریخچه و سنت صنعت ساعت‌ سازی احترام می‌گذارند، زیرا نشان دهنده کیفیت و دقت ساعت‌ هاست. برای این منظور، برند های ساعت مدل‌ های قدیمی و مشهور خود را بازسازی و به روز می‌کنند .