مد و لباس دو جنبه از فرهنگ بشری هستند که هزاران سال است که وجود داشته اند. مد ؛  هنر خلق و پوشیدن لباس هایی است که بیانگر شخصیت، روحیه و استایل فرد است. و لباس ؛ جامه ای است که بدن را می پوشاند و از آن در برابر محیط محافظت می کند. مد و لباس همچنین می تواند وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی یک فرد یا یک جامعه را منعکس کند.

چند نمونه از مد و لباس عبارتند از:


لباس‌های سنتی : لباس‌هایی هستند که توسط مردم منطقه، کشور یا فرهنگ خاصی پوشیده می شوند. آنها اغلب معانی نمادین دارند و نشان دهنده تاریخ و هویت آن مردم هستند . مانند لباس های سنتی که مردم شهرهای مختلف ایران می پوشند .


لباس های مدرن :  لباس هایی هستند که تحت تاثیر روندها و سبک های رایج در صنعت مد هستند. آنها اغلب با فصل تغییر می کنند و ترجیحات و سلایق مصرف کنندگان را منعکس می کنند. به عنوان مثال شلوار جین نوعی لباس مدرن است که از پارچه جین ساخته شده و دارای برش ها، رنگ ها و طرح های متنوعی است. شلوار جین در بین افراد در هر سن و جنسیت محبوب است، زیرا راحت، بادوام و همه کاره است.
مد و لباس نه تنها برای بیان شخصی، بلکه برای ارتباطات اجتماعی نیز مهم هستند. آنها می توانند پیام هایی را در مورد هویت، ارزش ها، باورها، احساسات و نیات فرد منتقل کنند. مد و لباس همچنین می تواند باعث ایجاد حس تعلق یا تفاوت در بین افرادی شود که با سبک های خاصی مشترک یا مخالف هستند. بنابراین مد و لباس برای فرهنگ و جامعه بشری ضروری است.