ساعت آفتابی


ساعت خورشیدی که با نام ساعت آفتابی نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای است که زمان روز را با موقعیت سایه یک جسم در معرض اشعه خورشید نشان می‌دهد. جسمی که شاخص نامیده می شود می تواند یک چوب، میله، مثلث یا هر شکل دیگری باشد که سایه روشنی را بر روی سطح صافی ایجاد می کند که به آن صفحه می گویند. صفحه با خطوط ساعت مشخص شده است که زمان حرکت خورشید را در آسمان نشان می دهد. ساعت‌های خورشیدی قدیمی‌ترین نوع دستگاه اندازه‌گیری زمان هستند و تمدن‌های زیادی از زمان‌های قدیم از آن استفاده کرده‌اند. ساعت های خورشیدی بسته به مکان و فصل می توانند طرح ها و جهت گیری های مختلفی داشته باشند. برخی از ساعت های خورشیدی برای نشان دادن زمان از یک خط یا نقطه نوری به جای سایه استفاده می کنند. ساعت های خورشیدی نه تنها برای تشخیص زمان مفید هستند، بلکه برای مطالعه نجوم، ریاضیات و جغرافیا نیز مفید هستند.ساعت شنی


ساعت شنی وسیله ای است که گذر زمان را با حرکت دادن شن یا ماسه از یک اتاقک شیشه ای به اتاق دیگر از طریق یک دهانه باریک اندازه گیری می کند. وقتی شیشه ساعتی معکوس می شود، شن و ماسه با سرعت ثابت شروع به سقوط از لامپ بالایی به لامپ پایینی می کند. مدت زمانی که طول می کشد تا تمام شن و ماسه از یک لامپ به لامپ دیگر حرکت کند برابر با یک ساعت است، از این رو به این نام شناخته می شود .ساعت دیواری


ساعت دیواری وسیله ای است که زمان را بر روی دیوار یا سطوح دیگر نمایش می دهد. ساعت های دیواری می توانند با باتری، برق یا حرکات مکانیکی تغذیه شوند. ساعت‌های دیواری در اشکال، اندازه‌ها، سبک‌ها و طرح‌های مختلف برای مطابقت با اولویت‌ها و اهداف مختلف تولید می‌شوند.

ساعت پاندولی

ساعت پاندولی ساعتی است که از یک آونگ ( یک وزنه متحرک ) به عنوان عنصر زمان سنجی خود استفاده می کند. مزیت آونگ برای زمان سنجی این است که یک نوسان ساز هارمونیک تقریبی است: در یک بازه زمانی دقیق بسته به طول آن به جلو و عقب می چرخد و در برابر نوسان با سرعت های دیگر مقاومت می کند.

ساعت کوکو

یک ساعت کوکو چیزی بیش از یک ساعت است که شاهکار صنعتگری و نماد سنت و فرهنگ است. ساعت‌های کوکو که از منطقه جنگل سیاه آلمان سرچشمه می‌گیرند، قرن‌هاست که مردم را با طراحی جذاب و صدای دلنشین خود به وجد آورده‌اند.
یک ساعت کوکو دارای یک جعبه چوبی است که اغلب با عکس برگ های حکاکی شده ، حیوانات یا کلبه ، تزئین شده است و آونگی که به جلو و عقب می چرخد. اما بارزترین ویژگی پرنده کوکویی است که از در کوچکی بیرون می آید و هر یک ساعت و نیم یک بار آواز می خواند. صدای کوکو توسط دو لوله کوچک در داخل ساعت تولید می شود و صدایی واقعی و طبیعی ایجاد می کند.