شگفت انگیز ترین و دقیق ترین ساعت جهان چیست و چگونه تنظیم می شود؟ساعت اتمی ، نوعی ساعت است که با استفاده از فرکانس تابش الکترو مغناطیسی ساطع شده از اتم ها زمان را نشان می دهد. اتم ها ذرات بسیار کوچکی هستند که ماده یا همه چیز را تشکیل می دهند. آنها سطوح مختلفی از انرژی دارند و هنگامی که از یک سطح به سطح دیگر منتقل می شوند ،  یک طول موج خاص را ساطع یا جذب می کنند. با شمارش چرخه های این تابش، یک ساعت اتمی می تواند زمان را با دقت بسیار دقیقی به خوبی تعیین کند . 


یک ساعت اتمی با دریافت سیگنال های رادیویی از یک ساعت اصلی اتمی بزرگتر تنظیم می‌شود. که بر اساس تعریف استاندارد یک ثانیه طول می‌کشد . یک ثانیه به این صورت تعریف می شود که چقدر طول می کشد تا نور یک اتم 9,192,631,770 بار بالا و پایین برود. چرخه تابش مربوطه ، به انتقال بین دو سطح انرژی اتم سزیم تعریف شده است. 


ساعت های اتمی از هر نوع ساعت دیگری در بازار دقیق تر هستند . دقت یک ساعت اتمی به این بستگی دارد که چگونه می تواند اتم ها را از تأثیرات خارجی که بر آن ممکن است تاثیر بگذارد مانند میدان های مغناطیسی، تغییرات دما و گرانش جدا کند. دقیق ترین ساعت اتمی جهان، ساعت فواره سزیمی NIST-F2 است که خطای آن در 300 میلیون سال یک ثانیه‌ است !!


  ساعت اتمی می تواند با دریافت سیگنال از ساعت های اتمی مختلف در سراسر جهان به طور خودکار در مناطق زمانی مختلف و ساعت تابستانی تنظیم شود. با این حال، ممکن است در برخی مناطق که سیگنال‌های رادیویی ضعیف هستند یا توسط ساختمان‌ها یا کوه‌ها مسدود شده‌اند، کار نکند. 


 ساعت اتمیاختراع‌ شگفت انگیزی است که از اصول فیزیک کوانتومی برای اندازه گیری زمان با دقتی بی نظیر استفاده می کند. برای بسیاری از برنامه‌هایی که نیاز به زمان‌سنجی دقیق دارند، مانند ناوبری، مخابرات، علم و نجوم مفید است.