در این مقاله کوتاه در مورد انواع ساعت از نظر کارکرد صحبت خواهیم کرد. در مورد انواع مدل ساعت و انواع ساعت مچی هم در نوشته های بعدی با هم مطالبی را خواهیم آموخت ‌.کرونومتر


در تعریف کلی ، یک کرونومتر ابزاری برای اندازه گیری  بازه های زمانی می باشد ‌که عمدتا در مسابقات ورزشی استفاده می شود ‌.


در ساعت های مچی ، کرونومتر نوعی ساعت مچی با دقت بالاست که قادر به نمایش ثانیه می باشد. که باید حتما از مؤسسه COSC سوئیس تاییدیه رسمی گرفته باشد ‌. 


کرنوگراف


نوع خاصی ساعت مچی عقربه ای است که دارای ویژگی زمان سنج می باشد. این قابلیت در ساعت های مچی با فشردن دکمه ای در کنار تاج ساعت فعال می شود . و برای اندازه گیری بازه های زمانی به کار می رود ‌.


مکانیکی


ساعت مکانیکی نوعی از ساعت است که توسط یک فنر اصلی به حرکت در می‌آید که باید به صورت دوره‌ای با دست یا از طریق مکانیزم خودکار ( اتوماتیک ) کوک شود . این نوع ساعت ها فاقد باطری هستند ‌. اتوماتیک 


یک نوع ساعت مکانیکی است که از حرکت طبیعی بدن و دست فرد استفاده می کند تا انرژی لازم را برای پیچیدن فنر اصلی تامین کند و به اصطلاح به صورت خودکار کوک می شود و نیازی به چرخاندن تاج ساعت برای کوک کردن نیست ‌. 


کوارتز


ساعت های کوارتز ساعت های باطری خور هستند که از آن ، به عنوان منبع انرژی اصلی خود استفاده می کنند . این انرژی سپس از طریق مدار الکتریکی به موتور ساعت منتقل شده و باعث حرکت عقربه ها می شود .