چگونه از تاکی متر در ساعت خود استفاده کنید :

 ‏

 ‏یک راهنمای ساده


 این ویژگی جالب می تواند به شما در اندازه گیری سرعت و مسافت بر اساس زمان کمک کند. اما چگونه کار می کند و چگونه می توانید از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنید؟

در این پست وبلاگ، ما توضیح خواهیم داد که سرعت سنج ( تاکی متر ) چیست ، چگونه کار می کند و چگونه از آن در ساعت خود استفاده کنید؟ ما همچنین چند نمونه از موقعیت‌هایی را به شما ارائه می‌کنیم که می‌توانید از این ویژگی مفید برای اندازه‌گیری سرعت یا مسافت خود استفاده کنید. چه از طرفداران مسابقه، هوانوردی یا مهندسی باشید، یا فقط کنجکاو باشید که چگونه کار می کند، این پست برای شما مناسب است.


تاچیمتر چیست؟تاکی‌متر : راز پشت اعداد دور قاب ساعت‌ های کرونوگراف


تاچی متر ( تلفظ صحیح : تاکی متر ) یک مقیاس عددی است که زمان سپری شده بر اساس مسافت را به سرعت تبدیل می کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید سرعت ماشین را بر حسب کیلومتر در ساعت اندازه گیری کنید ، می توانید از این مقیاس روی ساعت خود برای این کار استفاده کنید. 


نحوه استفاده از تاکی متر در ساعت


برای استفاده از ساعت مجهز به تاکی متر برای اندازه گیری سرعت یا مسافت ، باید یک ساعت مجهز به کرونوگراف با تاکیمتر داشته باشید . همچنین باید فاصله بین دو نشانگر در جاده یا مسیر را بدانید. مثلاً دو تابلوی راهنمای جاده. 


بگذارید با یک مثال خیلی ساده به شما توضیح بدهم :


فرض کنید شما در حال رانندگی هستید و می‌خواهید سرعت خود را در طول یک کیلومتر بدانید. شما می‌بینید که روی جاده دو تابلو با فاصله یک کیلومتر از هم قرار دارند. شما می‌خواهید از تابلوی اول به عنوان نقطه‌ی شروع و تابلوی دوم به عنوان نقطه‌ی پایان استفاده کنید. برای این کار شما باید دکمه‌ ی START/STOP را فشار دهید. این دکمه باعث می‌شود که عقربه‌ی ثانیه‌شمار روی صفحه‌ی ساعت شروع به حرکت کند. همزمان با فشردن این دکمه، شما باید از کنار تابلوی اول عبور کنید.


حالا شما در حال حرکت هستید و مسافت را طی می‌کنید. وقتی به کنار تابلوی دوم رسیدید، دوباره دکمه‌ی START/STOP را فشار می‌دهید. این باعث می‌شود که عقربه‌ی ثانیه‌شمار متوقف شود. حالا شما باید به عدد روبرو با عقربه‌ی ثانیه‌شمار روی تاکی‌متر نگاه کنید. این عدد نشان دهنده سرعت شما در واحد کیلومتر بر ساعت است.


به عنوان مثال، فرض کنید عقربه‌ی ثانیه‌شمار روبرو با عدد 120 روی تاکی‌متر قرار گرفته است. این بدان معناست که شما 1 کیلومتر را در 30 ثانيه طي كرده ايد و سرعت شما 120 كيلومتر بر ساعت است.


برای آشنایی با کرونوگراف ، کلیک کنید.  


تاکی‌متر علاوه بر اندازه‌گیری سرعت، می‌تواند برای اندازه‌گیری مسافت هم استفاده شود. البته برای این کار شما نیاز به دانستن سرعت خود در طول مسافت دارید. بگذارید با یک مثال خیلی ساده به شما توضیح بدهم :


فرض کنید شما در حال رانندگی هستید و می‌خواهید بدانید که چقدر فاصله تا یک نقطه‌ی خاص روی جاده دارید. شما می‌بینید که روی جاده یک تابلو با نام آن نقطه قرار دارد. شما می‌خواهید از تابلو به عنوان نقطه‌ی شروع استفاده کنید. برای این کار شما باید دکمه‌ای را که روی آن START/STOP نوشته شده است فشار دهید. این دکمه باعث می‌شود که عقربه‌ی ثانیه‌شمار روی صفحه‌ی ساعت شروع به حرکت کند. همزمان با فشردن این دکمه، شما باید از کنار تابلو عبور کنید.


حالا شما در حال حرکت هستید و سرعت خود را حفظ می‌کنید. وقتی عقربه ثانیه در سرعت شما باشد، به این معنی است که شما یک کیلومتر را طی کرده اید.


 نتیجه گیری


سرعت سنج یک ویژگی مفید و جذاب است که عملکرد را به ساعت شما اضافه می کند. این اختراع برای اهداف عملی در زمینه هایی مانند هوانوردی، مسابقه و مهندسی به وجود آمده است ، اما همچنین می توانید از آن برای فعالیت های روزمره مانند رانندگی، دوچرخه سواری یا دویدن استفاده کنید. اگر ساعتی با عملکرد سرعت سنج دارید، چرا امتحان نکنید و ببینید چقدر سریع یا دور می توانید بروید؟


امیدواريم اين پست وبلاگ به شما كمك كرده باشد تا بفهميد كه ســـــــــــــــرعت سنج چيست و چگونه از آن در ساعت خود استفاده كنيد. اگر هرگونه سؤال يا بازخورد داريد، لطفا در قسمت نظرات زير پست بيان كنيد. و اگر به دنبال يك ساعت جديد با عملكرد سرعت سنج هستيد، مجموعه ساعت های کرونوگراف ما را ببینید.