Japan movt

اصطلاح Japan movt به این معنی است که ساعت ،  دارای موتور ساخت ژاپن است. ژاپن به خاطر تولید موتور های باکیفیت و قابل اعتماد که توسط بسیاری از مارک‌های ساعت در سراسر جهان استفاده می‌شود ، مشهور است. با این حال، این لزوما به این معنی نیست که کل ساعت در ژاپن ساخته شده است. برخی از برندهای ساعت ممکن است از موتور ژاپنی استفاده کنند اما ساعت را در کشورهای دیگر مانند چین یا سوئیس مونتاژ کنند.


بسته به منبع قدرت، ساعت های موتور ژاپنی را می توان تقریبا به دو دسته تقسیم کرد: مکانیکی و کوارتز

- حرکات مکانیکی توسط سیم پیچ یک فنر در داخل حرکت، به صورت دستی یا خودکار با حرکت مچ دست کاربر، نیرو می گیرد. حرکات مکانیکی اغلب معتبرتر و پیچیده‌تر از حرکات کوارتز در نظر گرفته می‌شوند، اما به نگهداری بیشتری نیز نیاز دارند و دقت کمتری دارند. برخی از نمونه‌های حرکات مکانیکی ژاپنی سیکو و سیتیزن هستند.


ساعت های مارک سیتیزن - حرکات کوارتز توسط یک باتری تغذیه می شود و توسط یک کریستال کوارتز که با فرکانس دقیق ارتعاش می کند تنظیم می شود. حرکات کوارتز دقیق‌تر، مقرون به صرفه‌تر و بادوام‌تر از حرکات مکانیکی هستند، اما فاقد جذابیت و مهارت در حرکات مکانیکی هستند. برخی از نمونه‌های حرکات کوارتز ژاپنی سیتیزن اکو درایو و برخی مدل های سیکو .


ساعت مچی های سیکو