ساعت‌ های سنتی معمولا از مواد و قطعاتی تشکیل شده‌اند که تولید، حمل و نقل، و دورانداختن آن‌ها باعث آلودگی هوا، آب، و خاک می‌شود. برخی از این مواد عبارتند از:


پلاستیک : پلاستیک یک ماده تجزیه‌ ناپذیر است که برای ساخت بدنه، صفحه نمایش، و بست یا قلاب ساعت استفاده می‌شود. پلاستیک در طول عمر خود از نفت خام تولید شده و هنگام سوختن گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کند. همچنین پلاستیک هنگام دفن یا رها سازی در طبیعت، ممکن است حیات وحش را تهدید کند.


فلز : فلز برای ساخت قاب، عقربه، و باتری ساعت استفاده می‌شود. فلز نیز از منابع طبیعی استخراج شده و فرآیندهای تصفیه و شکل‌ دهی آن نیاز به انرژی زیاد دارد. باتری‌های فلزی همچنین حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند که در صورت نشت یا دفن به آب و خاک ، آلودگی وارد می‌کنند.


برای آشنایی با ساعت‌ های مکانیکی که بدون باطری کار می کنند،  کلیک کنید.  با توجه به این مشکلات، چگونه می‌توانیم ساعت‌هایی را طراحی و تولید کنیم که با محیط زیست سازگار باشند و به حفظ سلامت سیاره کمک کنند؟ برای بسیاری از مصرف کنندگان آگاه به محیط زیست ، انتخاب ساعتی پایدار و اخلاقی مهم است. اما چه چیزی یک ساعت را دوستدار محیط زیست می کند؟ ساعت‌ سازان چگونه می‌توانند تأثیرات زیست‌ محیطی خود را کاهش دهند و محصولاتی تولید کنند که برای کره زمین مفید باشند؟ 


در این مقاله، برخی از مواد و فرآیندهای سازگار با محیط زیست را که برای ایجاد ساعت هایی زیبا و سبز استفاده می شود، بررسی خواهیم کرد.


مواد سازگار با محیط زیست برای ساعت


یکی از جنبه های اصلی پایداری ساعت، موادی است که در ساخت آن استفاده می شود. ساعت‌ سازان می‌توانند انواع مختلفی از مواد طبیعی، بازیافتی یا زیست تخریب‌ پذیر که ردپای محیطی کمتری نسبت به نمونه‌های معمولی دارند، انتخاب کنند. چند نمونه از مواد سازگار با محیط زیست برای ساعت ها عبارتند از : 


پنل های خورشیدی : 

ساعت های خورشیدی از پنل های خورشیدی برای تبدیل نور به برق استفاده می کنند که در یک باتری قابل شارژ ذخیره می شود. این امر نیاز به باتری های یکبار مصرف را که برای محیط زیست مضر هستند و نیاز به تعویض مکرر دارند، از بین می برد. ساعت‌های خورشیدی می‌توانند برای چندین دهه بدون از دست دادن شارژ دوام بیاورند، البته تا زمانی که در معرض مقداری نور باشند. 


فلزات بازیافتی : 

فلزات بازیافتی فلزاتی هستند که از محصولات قدیمی یا دور ریخته شده مانند جواهرات، لوازم الکترونیکی یا زباله های صنعتی بازیافت شده اند. بازیافت فلزات تقاضا برای استخراج فلزات جدید را کاهش می دهد که می تواند باعث کاهش جنگل زدایی، آلودگی و نقض حقوق بشر شود. فلزات بازیافتی نیز در مقایسه با تولید فلزات جدید در مصرف انرژی و آب صرفه جویی می کنند. چوب : 

 چوب یک ماده طبیعی و تجدید پذیر است که می تواند از مبلمان یا ساختمان های قدیمی بازیابی شود. ساعت های چوبی ظاهری منحصر به فرد و ارگانیک دارند و به راحتی می توان آن ها را با رنگ ها، نقش ها یا حکاکی های مختلف سفارشی سازی کرد. ساعت های چوبی نیز بر خلاف ساعت های پلاستیکی یا فلزی در پایان چرخه عمر خود تجزیه زیستی می شوند.  


پلاستیک بازیافتی : 

پلاستیک بازیافتی، پلاستیکی است که از محل های دفن زباله، اقیانوس ها یا منابع دیگر جمع آوری شده و به محصولات جدید تبدیل شده است. بازیافت پلاستیک میزان زباله های پلاستیکی را که به محیط زیست می رسد را کاهش می دهد، جایی که می تواند به حیات وحش و اکوسیستم آسیب برساند. پلاستیک بازیافتی نیز در مقایسه با ساخت پلاستیک جدید باعث صرفه جویی در انرژی و منابع می شود. 


انواع بند های لاستیکی و پلاستیکی


چرم گیاهی: 

چرم گیاهی یک ماده مصنوعی است که ظاهر و احساس چرم را تداعی و تقلید می کند، اما از هیچ محصول حیوانی یا فرآورده های جانبی آن استفاده نمی کند. چرم وگان يا گیاهی ، معمولاً از پلی اورتان ساخته می شود که دوستدار بیشتر محیط زیست نسبت به پلی وینیل کلراید است که یکی دیگر از مواد رایج برای چرم مصنوعی است. چرم وگان نیازی به پرورش حیوانات یا دباغی ندارد، که می تواند باعث رنج حیوانات، انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی آب شود. 


بامبو: 

بامبو یک گیاه سریع‌ الرشد است که برای ساخت بدنه و صفحه نمایش ساعت می‌توان از آن استفاده کرد. بامبو نسبت به پلاستیک دارای مزایای زیادی است. بامبو یک منبع تجدید پذیر است که نیاز به کمترین آب و کود دارد. بامبو همچنین یک جاذب طبیعی کربن دی‌ اکسید است که به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند. بامبو در نهایت یک ماده قابل تجزیه است که در صورت دفن یا رهاسازی در طبیعت به عنصرهای خود بازمی‌گردد.


پنبه: 

پنبه یک الیاف طبیعی است که برای ساخت بست یا قلاب ساعت می‌توان از آن استفاده کرد. پنبه نسبت به پلاستیک دارای مزایای زیادی است. پنبه یک منبع تجدید پذیر است که با رعایت شرایط کشت مطلوب می‌توان آن را به صورت ارگانیک تولید کرد. پنبه همچنین یک الیاف نرم و راحت است که باعث حساسیت پوست نمی‌شود. پنبه در نهایت یک ماده قابل تجزیه است که در صورت دفن یا رهاسازی در طبیعت به عنصرهای خود بازمی‌گردد.فرآیندهای سازگار با محیط زیست برای ساعت


یکی دیگر از جنبه های پایداری یک ساعت، فرآیندهایی است که برای ساخت آن استفاده می شود. ساعت‌ سازان می‌توانند شیوه‌های مختلفی را اتخاذ کنند که اثرات زیست‌ محیطی آن‌ها را به حداقل می‌رساند و مسئولیت اجتماعی را ارتقا می‌دهد. چند نمونه از فرآیندهای سازگار با محیط زیست برای ساعت ها عبارتند از :


گواهینامه ها:

گواهی ها ؛ استانداردها یا برچسب هایی هستند که تأیید می کنند یک محصول معیارهای خاصی را برای پایداری، کیفیت یا اخلاقیات دارد. گواهینامه ها می توانند به مصرف کنندگان کمک کنند تا انتخاب های آگاهانه ای داشته باشند و اطمینان داشته باشند که یک محصول واقعاً سازگار با محیط زیست است. برخی از نمونه‌های گواهینامه‌های ساعت‌ها B Corp، SA 8000، FSC، REACH و RoHS هستند.


بسته بندی :

 بسته بندی ؛ موادی است که برای بسته بندی، محافظت یا ارائه یک محصول استفاده می شود. بسته بندی بسته به نوع، مقدار و دفع مواد می تواند تأثیرات زیست محیطی قابل توجهی داشته باشد. ساعت سازان می توانند زباله های بسته بندی خود را با استفاده از مواد طبیعی، بازیافتی یا زیست تخریب پذیر مانند مقوا، کاغذ، پنبه یا بامبو کاهش دهند. آنها همچنین می توانند از بسته بندی های حداقل یا قابل استفاده مجدد مانند کیسه یا جعبه استفاده کنند.


عملیات :

 عملیات ؛ به فعالیت هایی گفته می شود که در اداره یک تجارت دخیل هستند، مانند تولید، حمل و نقل، بازاریابی یا مدیریت. بسته به مصرف انرژی، انتشار گازهای گلخانه ای، تولید زباله یا استفاده از منابع کسب و کار، عملیات می تواند تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر محیط زیست داشته باشد. ساعت‌سازان می‌توانند با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، مانند انرژی خورشیدی یا باد، عملکرد خود را بهبود بخشند. کاهش رد پای کربن آنها با جبران انتشار گازهای گلخانه ای آنها یا کاشت درخت. اجرای سیاست‌های ضایعات صفر با بازیافت یا کمپوست کردن زباله‌ها؛ یا حمایت از جوامع محلی با کمک مالی به موسسات خیریه یا ایجاد شغل.


برنامه های پس گرفتن و تعمیرات :

 برنامه‌های پس گرفتن و گزینه‌های تعمیر، خدماتی هستند که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهند به جای دور انداختن یا تعویض محصولاتشان، محصولات خود را برگردانند یا تعمیر کنند. این برنامه ها می‌توانند طول عمر محصول را افزایش دهند، ضایعات را کاهش دهند و منابع را ذخیره کنند. ساعت‌سازان می‌توانند با ارائه ضمانت‌های مادام‌ العمر، تعمیرات رایگان یا تخفیف‌ هایی برای خرید و فروش، برنامه‌های بازپس گیری و گزینه‌های تعمیر را ارائه دهند.

برخی از شرکت‌ هایی که در حال حاضر ساعت‌ های سبز و پایدار را طراحی و تولید می‌کنند عبارتند از:


WeWood:

 یک شرکت ایتالیایی است که ساعت‌های خود را از چوب بازیافت شده تولید می‌کند. این شرکت همچنین به همکاری با سازمان‌های محیط زیستی مشهور است و برای هر ساعت فروخته شده یک درخت را می کارد.Sprout : 

یک شرکت آمریکایی است که ساعت‌های خود را از مواد قابل تجزیه و تجدید پذیر تولید می‌کند. این شرکت از بامبو، پنبه، کورک، و خاکستر برنج برای ساخت بدنه، صفحه نمایش، و بست ساعت استفاده می‌کند. همچنین از باتری‌های خورشیدی برای تغذیه ساعت استفاده می‌کند.Mondaine :

یک شرکت سوئیسی است که ساعت‌ های خود را از مواد بازیافت شده و دوستدار محیط زیست تولید می‌کند. این شرکت از فلزات بازیافت شده، الگوهای چاپ شده با جوهر آب، و الگوهای بدون PVC برای ساخت قاب، عقربه، و صفحه نمایش ساعت استفاده می‌کند. همچنین از باتری‌ های خورشیدی برای تغذيه ساعت استفاده مي‌كند.